Krkonoše se dělí na západní Krkonoše, centrální Krkonoše a východní Krkonoše.
Mezi západní Krkonoše patří Benecko, Harrachov, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou a Vítkovice. Mezi centrální Krkonoše patří Horní Mísečky, Lánov, Vrchlabí, Strážné a Špindlerův Mlýn. Mezi východní Krkonoše patří Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Horní Malá Úpa, Svoboda nad Úpou a Černý Důl.
V Krkonoších máte obrovskou možnost dělat různé koníčky a navštívit mnoho zajímavých památek. Kam můžete v Krkonoších zajít na golf ? Mezi 4 nejznámější oblasti patří Golf club Mladé Buky, Harrachov, Golf Benecko a Golf a Country Club Prosečné. S dětmi si můžete zajít na minigolf, který se nachází v Pasekách nad Jizerou. Pokud si chcete odpočinout můžete navštívit Janské Lázně, které jsou dostupné po celý rok.Nad nimi se tyčí rozhledna Černá hora, která měří 25,7 m a nabízí krásné pohledy na Krkonoše.Další rozhlednou je Rozhledna Hnědý vrch, která se nachází v Peci pod Sněžkou.Vstup do této rozhledny je bezplatný.Její hlavní vyhlídková plošina je ve výšce 27 m ale její celková výška je 30,85 m.Dalším z nejzajímavějších míst na Kořenovsku je rozhledna Štěpánka.Při pěkném počasí můžete vidět Sněžku,Český ráj nebo Máchovo jezero a to při velmi dobré viditelnosti.Rozhledna Žalý, která je jedinou kamennou rozhlednou v Krkonoších nabízí pohled na Krkonoše a široké okolí.
V Krkonoších je možno navštívit také jeskyně mezi jež patří Bozkovské Dolomitové Jeskyně na severu Čech. Můžete zde spatřit největší podzemní jezero v Čechách, krápníky, křemenné lavice, římsy a lišty.
Pokud máte rádi dlouhé procházky, Krkonoše vám nabízí mnoho různých cest kam můžete s dětmi nebo partnerem vyšlápnout.
Lesnická naučná stezka U Mlejna se nachází v Podkrkonoší na Jilemnicku. Vychází z místa nedaleko od roubené stavby tzv. Martinického mlýna, měří necelé dva kilometry a má sedm zastávek (Martinický mlýn, Obnova Martinických rybníků, Historický vývoj lesa, Na Bubně, Přirozená obnova lesa, Slané bahno, Les mnoha tváří).
Mravenčí stezka v Hostinném vzdálenost této stezky je asi 4km.Na této cestě se dozvíte zajímavé věci o mravencích a jejich životě.
Naučná hornická stezka Berghaus nenachází nedaleko Černého dolu.Na cestě naleznete 10 informačních tabulí kde je napsáno vše o těžbě ve středověku a dolování.
Naučná stezka "Den bitvy u Trutnova" je dlouhá necelé 4km s 12 informačními tabulemi s texty a fotografiemi.
Naučná stezka "Jilemnice známá neznámá" je dlouhá 8km, která vás provede městečkem Jelemnice.Během cesty uvidíte mnoho zajímavého.
Naučná stezka "Okolo Rokytnice" vás provede nádhernou krajinou Rokytnice a uvidíte také Krkonoše i Jizerské hory.Na 12-ti informačních tabulí se dozvíte vše o historii Rokytnice nad Jizerou nebo přírodních krásách.Zajímavé zastavení můžete uskutečnit na skalní vyhlídce Stráž.
Naučná stezka Černohorské rašeliniště je nejstarší stezkou.Délka je asi 3,5km kde během ní najdete 6 informačních tabulí.Stezka začíná u Rachotovy boudy (Janské Lázně) a končí u rašeliniště.Součástí je i dřevěná vyhlídková věž, která nabízí výhled na rašelinnou louku.
Naučná stezka Dědictví doby ledové je dlouhá 9km, kde vás čeká 9 informačních tabulí.Tato stezka vede nejcennějšími oblastmi Krkonoš proto je nutné dodržovat návštěvní řád.
Naučná stezka Krkonošská tundra obsahuje 12 informačních tabulí a vede z Růžové hory na Jelenku přes Svorovou horu, Sněžku, vyhlídku Obřího dolu, Úpským rašeliništěm.Dále přes Polední kameny, Luční horu a Výrovku.
Naučná stezka Správy KRNAP Čertův důl je dlouhá 2,5km kde naleznete 2 informační tabule.Stezka vede podél potoka v Černém dole a vychází od boudy Bílé Labe (Špindlerův Mlýn).
Naučná stezka Správy KRNAP Hříběcí začíná u terénní stanice u Hříběcích bud déle trasa prochází nejcennějšími lokalitami Krkonošského národního parku kde je nejvyšším místem Liščí hora a končí na Hříběcích boudách.Najdete tu i několik vyhlídkových a odpočinkových míst.
Naučná stezka Správy KRNAP Rýchory je dlouhá 7km a vychází od Horního Maršova.Během cesty naleznete 12 informačních tabulí.Dále pokračuje s odbočkou k Rýchorské studánce směrem ke křižovatce cest Kutná na Dvorský les a vrací se nad Sněžnými Domky zpět.
Pašerácká stezka v Rokytnici nad Jizerou je dlouhá 1,3km a není moc náročná.Stezka začíná nad Dolním náměstím v Rokytnici nad Jizerou a končí na rozcestí Studenov po této cestě ovšem můžete pokračovat dále po zelené turistické značce.Na stezce můžete 4x zastavit a přečíst si vše o pašování.
Tématická stezka "Dřevosochání" je dlouhá 1,1km s celkem čtyřmi zastávkami kde se dozvíte vše o historii dřevosochání.Uvidíte mnoho dřevěných soch, které byly vytvořeny.Začátek je na křižovatce "Na vrších" v Horní Rokytnicích nad Jizerou a končí ve Františkově.
Vycházková naučná trasa Špindlerův Mlýn trasa je dlouhá 8,9km a je rozdělená na dva okruhy.Trasa začíná po modré a pak pokračuje po zelené turistické značce.Začátek je na náměstíčku ve Špindlerově Mlýně přes město Nad Michlovým Mlýnem a pak zpět do Špindlerova Mlýna.
Vycházková naučná trasa Via Piette je dlouhá 9km a začíná ve Svobodě nad Úpou.Zavede vás ke kulturním památkám, do okolí Černohorského potoka, k pomníku Pietta a Modrokamenné boudě.
Krkonoše vám nabízí také mnoho turistických tras, na kterých se můžete projít
Trasa se nazývá česko-polské přátelství, která začíná od Vosecké boudy.Trasa je dlouhá asi 11-14km a lze ji libovolně upravit.Tato trasa je středně náročná.
Cesta k rozhledně Žalý vás zavede k nejstarší kamenné rozhledně v Krkonoších
Cesta ke Štěpanickému hradu po cestě narazíte na Jindrovu skálu na níž je pamětní deska spisovatele J.Šíra, o kousek dál můžete vidět kapli sv. Huberta, dále svahy Křížlic, evangelický hřbitov nebo kostelík.V Horních Štěpnicích můžete spatřit roubené chalupy se zajímavou mozaikou.Pokud budete pokračovat dále po silnici narazíte na místní kapličku, která vám nabídne léčivou vodu.
Cesta na farmu Ucul, kde chovají huculské koně je asi 12 km dlouhá.
Dolní Dvůr - Liščí cesta do Strážného je 21 km dlouhá trasa.Trasa začíná v Dolním Dvoře přes Rudolfov (zelená turistická značka),Tetřeví boudu (žlutá a zelená turistická značka), Liščí cestu, přes Chatu na Rozcestí,Klínové boudy (modrá turistická značka) déle přes Friesovy boudy, Starou Friesovu cestu a Strážné.
Cesta přes vyhlídky na Hradisko je dlouhá 12km, která vede přes Jindrovu skálu na Bulharovu vyhlídku v Horních Štěpnicích do Starobylého Hradiska a zpět na Benecko.
Cesta začíná v Horním Maršově (žlutá turistická značka) do Pražačky a Modrých kamenů (zelená turistická značka) dále přes Velké Pardubické boudy, Černou horu (žlutá turistická značka), Černohorské rašeliniště, Vlašské boudy a Velkou Úpu.Tato trasa je dlouhá asi 15km.
Další cestu, kterou můžete absolvovat je na horu Kotel neboli Kokrháč.Velmi výrazná hora v Krkonoších se nenachází asi 2,5km severozápadně od Dolních Míseček.
Letní turistická trasa Liška nabízí návštěvníkům 8 informačních tabulí.Na trase můžeme zhlédnout Mumlavský vodopád ( vysoký asi 10m).Délka trasy je asi 20km.
A mnoho dalších zajímavých cest je možno v Krkonoších projít, kde shlédnete krásu těchto hor a jejího okolí.
V Krkonoších je možnost navštívit také zámky jako je například :
Zámek Horní Branná, zde můžeme najít muzeum věnované J.A.Komenskému
Zámek Jelemnice se nachází v Libereckém kraji.Zde si můžete prohlédnout sbírku štítů, betlémů, historii českého lyžování, lidovou kulturu západních Krkonoš a také galerii českého krajináře Františka Kavána.
Zámek Žacléř se nachází v Královehradeckém kraji na Trutnovsku.
Zámek Vrchlabí se také nachází v Královehradeckém kraji na Trutnovsku. V současné době na zámku sídlí Správa Krkonošského národního parku a Městský úřad.Určitě stojí se na něj podívat aspoň zvenčí.
V Krkonoších je také pár rozhleden : Štěpánka,rozhledna na Hnědém vrchu – Krkonoše,Lomnicko, Černá hora a Panorama.
Kdo má rád spíše podívat na Krkonoše v zimě, má možnost navštívit mnoho lyžařských areálů
Ski areál Paseky nad Jizerou
Ski areál Jablonec nad J. – Kamenec
Ski areál Vítkovice
Ski areál Černý Důl
Ski areál Rokytnice – Horní Domky – Lysá hora – Studenov - Pařez
Ski areál Velká Úpa a Malá Úpa
Ski areál Rudník, Herlíkovice, Harrachov, Malé Buky, Benecko, Strážné
Ski areál Špindlerův Mlýn – Svatý Petr
Ski areál Pec pod Sněžkou
Ski areál Medvědín – Horní Mísečky
Ski areál Kněžnický vrch
Ski areál Žacléř
Ski areál Kozinec Hrabačov
Ski areál Rokytnice – Modrá Hvězda – Bahýnka
Ski areál Luisino údolí
Adršpašsko-teplické skály
Národní přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1933 jejíž rozloha je 1771 ha. Adršpašsko-teplické skály jsou oblíbeným horolezeckým terénem. Zdejší lezení má dlouholetou historii. Nejvyšším bodem je Čáp (786m). Hladina ostatních vrcholů je v rozmezí 600-700 m n. m. to je asi o 200-300 m nad vrcholem ostatních pískovcových plošin. Adršpašsko-teplické skály jsou nejrozsáhlejším skalním komplexem v Čechách s mimořádně hustými skalními věžemi, úzkými průchody, roklemi apod.Skály vymodelovaly nejrůznější tvary a podle lidské fantazie to může představovat cokoliv.Například v Adršpašských skalách lidé pojmenovali skály Milenci (nejznámější útvar o výšce téměř 100m), Džbán, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošův zub a podobně. Rozlohou menší a půvabnější Adršpašské skaly přecházejí na Teplické skály jež odděluje asi 4km dlouhá Vlčí rokle, kde v horní části protéká říčka Metuje na níž bylo vybudováno malé jezírko.Zde můžete obdivovat tzv. Velký vodopád, který je 16m vysoký.Rozhled na větší část Adršpašských skal nám umožní zřícenina skalního hradu Adršpach.Teplické skály jsou charakteristické svou masivností skalních útvarů kde mezi ty nejznámější patří Řeznická sekera, Strážní věž, Skalní brána a jiné. Pohledy shora poskytují pohled na zříceninu hradu Střmen.
Území NPR Adršpašsko-teplické skály jsou převážně zalesněny smrky. Ze zvířectva je zde zajímavý výskyt výra velkého, čápa černého, ledňáčka říčního a jiné. Z rostlinstva žlutá violka dvoukvětá, různé druhy kapradin, plavuně a jiné.
Adršpašsko-teplické skály patří k velmi navštěvovaným turistickým cílům ať už pro školní výlety tak i pro rodiny s dětmi.Najdete zde i turistické trasy, které jsou dobře značené a kde narazíte na orientační tabule, které vám poradí a možná se i něco přiučíte.
Pěší túra do Adršpašských skal začíná u hotelu Skalní město.Délka trasy je asi 3,5 km což představuje doba chůze asi 2,5 hodiny. Trasa je značená zelenou turistickou značkou.Trasa je nenáročná a z části vede dřevěných chodníčcích, ze začátku spíše písečná, která pak přechází mezi skalní masivy.
Okruh Teplickými skalami začíná v obci Skály.Délka trasy je zhruba 6 km což představuje doba chůze asi 3 hodiny. Trasa je značená modrou turistickou značkou. Trasa je středně náročná a stoupání je zejména na začátku trasy k altánu Ozvěna, potom ke hradu Střmen. Cestou můžete vidět zříceninu středověkého hradu Střmen s vyhlídkou, kde musíte absolvovat strmí výstup. Dále Skalní náměstí s pískovcovými věžemi a rokli Sibiř, která je dlouhá asi 250 metrů.
Jizerské hory
Jizerské hory na východě navazují na Krkonoše a na západní straně jsou jejich sousedem Lužické hory.Rozkládají se na severu České republiky a je to chráněná krajinná oblast.Nejvyšším vrcholem Jizerských hor se Smrk, který měří 1124m.n.m..Pod Smrkem pramení známá řeka Jizera, která se dále vlévá do Labe.Významným vrcholem v Jizerských horách je Bukovec (1005 m n.m.) což je nejvyšší čedičová kupa ve střední Evropě.Jizerské hory jsou převážně porostlé smrky a buky.Zvířata, které se v Jizerských horách vyskytují jsou daňci, srnci, rejsek horský, 12 druhů netopýrů a další.
Jizerské hory jsou významnou rekreační oblastí neboť poskytují dobré podmínky pro letní pěší i cyklo turistiku a v zimním období se stávají vyhledávaným místem lyžařů, které samozřejmě lákají upravené běžecké tratě nebo sjezdové terény.
Kam za zábavou v Jizerských horách :
Golf club Liberec, který se rozkládá na ploše 17ha a je zde vybudováno 9 jamek
Golf Club Grabštejn najdete asi 20km od Liberce, je zde vybudováno 9 jamek, z hřiště můžete vidět hrad Grabštejn
Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice, prohlídka trvá asi 3 hodiny jejíž okruh je dlouhý 3,5km, nachází se zde okolo1000 zvířat a také největší chovná skupina šimpanzů v České republice
Tipsport arena je moderní víceúčelová hala, pořádají se zde sportovní utkání z oblasti hokeje, basketbalu ale také koncerty
Vznášedla v Liberci jsou přístupné po celý rok
Kdo má rád rostliny může navštívit botanickou zahradu v Liberci
Je zde i řada minigolfových hřiští, které můžete navštívit a mezi ně patří minigolf hotel Avicenum, Dráhový minigolf (Tanvald –Výšina) nebo minigolf Bergmanová
Kdo má rád vyhlídkové lety může navštívit Aeroklub Liberec nebo Aeroklub Hodkovice
V Jizerských horách můžete navštívit nejrůznější muzea jako je například:
muzeum obrněné techniky Smržovka v Jablonci nad Nisou vám nabídne asi 30 kusů exponátů nejrůznější obrněné techniky a máte možnost se i na některých exponátech svést
muzeum skla a bižuterie se také nachází v Jablonci nad Nisou jako dominantou tohoto muzea je náhrdelník měřící 220 a v muzeu je zavěšen na schodišti
Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí, která se stará o umělecké sbírky a pravidelně připravuje výstavy
Muzeum hasičské techniky Chrastava bylo založeno v r. 1997, kde můžete vidět požární kanón, džberové stříkačky, hasicí přístroje nejrůznějších typů, expozici přileb, uniforem, medailí, odznaků a zajímavá fotodokumentace z bohaté hasičské činnosti.
Nejnavštěvovanější lyžařská střediska v Jizerských horách jsou :
Jizerská magistrála patří k nejnavštěvovanějším trasám pro běh na lyžích v České republice a v současné době je její délka asi 115km
Tanvaldský Špičák - zde můžete najít všechny stupně obtížnosti jejichž délka je přes 5km
Severák – celková délka tratí je 4,3km, je zde 10 lehkých sjezdových tratí a 2 středně těžké sjezdové tratě, je zde neplacené parkoviště přímo pod sjezdovkou což všichni uvítají, v Janově, který je blízko můžete navštívit bobovou dráhu
Bedřichov – se nachází asi 8km od Jablonce nad Nisou, nabízí večerní lyžování či noční lyžování na Silvestra, je zde 8 vleků a celková délka tratí je 4,5km, opět tu jsou sjezdové tratě různé obtížnosti 8 tratí je lehkých a 2 jsou středně těžká
Ještěd – zde můžete najít všechny stupně obtížnosti jejichž délka je 11,11km, naleznete zde jednu kabinovou, 3 sedačkové lanovky a 5 vleků
Kořenov – zde můžete najít lyžařskou školu pro lyže i snowboarding, celková délka tratí je asi 2km
Černá Říčka – se nachází na okraji obce Desná, délka sjezdových tratí měří celkem 2,4km, možnost večerního lyžování, k dispozici je zde dětský vlek
Parlament Desná – jsou zde 4 sjezdové tratě různé obtížnosti jejichž celková délka je 2,4km
Zásada – zde je celková délka tratí asi 0,6km, sjezdovka Svah je dlouhá asi 500 metrů, menší trať je dlouhá asi 100 metrů
I v Jizerských horách můžete najít také mnoho hradů a zámků :
Bohužel ne všechny se dají navštívit ale i přesto stojí za to se na ně podívat aspoň zvenčí
Hrad a zámek Grabštejn – můžete zde vidět kapli sv. Barbory nebo se podívat do sklepení a věže
Zámek Sychrov - přístupné jsou interiéry hlavní budovy zámku mezi něž patří kaple, pracovna, ložnice, knihovna, jídelna apod.), v letních měsících je přístupné i boční křídlo, můžete se také podívat na part a akvária v zámeckém sklepení
Zámek Liberec – zde se konají různé akce, a kaple se využívá jako koncertní a obřadní síň, u zámku je také park, který můžete shlédnout
Zámek Nová Louka je přístupný po celý rok a jedná se o dřevěnou roubenou budovu s mansardovou střechou a věžičkou
V Jizerských horách máte možnost k vidění i zříceniny hradů mezi něž patří :
Hamrštejn kde se dochovaly asi 10m vysoké zbytky hradních věží a obklopené obvodovými zdmi, zřícenina je volně přístupná
Návarov – zde se zachovaly zbytky předhradí s příkopy, trosky mohutného paláce s valenými klenbami ve sklepení, tato zřícenina je rovněž volně přístupná
Frýdštejn – patří mezi nejzajímavější památky, dominantou je asi 15m vysoká válcová věž jejíž průměr je 9 metrů
Kdo by se chtěl podívat blíže do okolí, může navštívit některé rozhledny :
Rozhledna Královka je vysoká 23,5m a nabízí nejkrásnější výhled na Jizerské hory
Rozhledna na Rašovce je vysoká 19,5m a nabízí také pohled na Jizerské hory
Nová radnice je čtyřpatrová budova, kde je sídlo městského úřadu, kino, obchody a informační centrum
Rozhledna Bramberk je vysoká 21 metrů
Rozhledna Petřín je vysoká 20m a nabízí krásný pohled na Jablonec, Ještěd, Kopaninu a Černou studnici
Rozhledna Černá Studnice je vysoká 26m a nabízí krásný pohled na Jablonec a liberecký Ještěd, ale i na vzdálenější Krkonoše
Rozhledna Štěpánka je vysoká 24m a nabízí krásný pohled na polské Jizerky a západní Krkonoše
Chata a rozhledna nad Prosečí je vysoká 28m
Rozhledna Kopanina je vysoká 18m a je zde i prosklená vyhlídka
Rozhledna Slovanka – je vysoká 14m a nabízí pohled na celé Jizerské hory, Krkonoše i směrem na Ještědský hřeben a Český ráj
Rozhledna Smrk – je vysoká 20m a má 2 vyhlídkové plošiny
Rozhledna Nová Ves nad Nisou je vysoká 36m
Rozhledna na Resslově vrchu je vysoká 20m
Mezi další rozhledy patří rozhledna Špičák
Dále co Jizerské hory nabízí jsou přírodní zajímavosti :
Terezína – je skalní vyhlídka z níž můžete vidět výhled na město Tanvald a do údolí řeky Kamenice
Buchta – skalní útvar, který se nachází mezi Pustinou a Muchovem
Nádherné vodopády Jedlová můžete spatřit v Jizerských horách
Černá Desná jedná se o velice pěkný vodopád
Jizerskohorské bučiny jsou balvanití svahy s roklemi potoků, jedná se o Národní přírodní rezervaci, dochovaly se zde rostlinná i živočišná společenstva
Popova skála je skalní útvar, který připomíná zříceninu a z něhož vrchu můžete vidět výhled do údolí řeky Nisy, na Ještědský hřbet, Lužické hory, kopce Šluknovského výběžku, německé Lužice, Jizerských hor a do Máchova kraje
Vraní skály jsou skupinou skal, které jsou tvořeny pískovcem a jsou vyhledávány horolezci, ti je označují jako Krkavčí skály, některé z nich jsou pojmenovány Šachtové věže, Hruška, Krkavčí hnízdo, Fellerova věž nebo Krkavec
Pytlácké kameny jsou jedním z nejznámějších jizerskohorských vrcholů, tvoří je skupina skal s výhledem po Středním jizerském hřebeni, rašeliništi Jizery i Jizerky a západních Krkonoších
Vodní nádrž Mlýnice se využívá pro rekreaci, rybolov, můžete zde vidět i hráz, která je vysoká 4 metry
Vodní nádrž Josefův Důl leží v pěkném prostředí jejíž délka je 720m, výška 43m její vodní plocha je asi 140 hektarů, okolo ní vedou turistické trasy a cyklostezky
Vodní nádrž Souš leží na říčce Černá Desná, slouží jako vodárenská nádrž
Vodní nádrž Bedřichov je nejvýše položenou přehradou v Čechách, hráz je vysoká 23m a dlouhá 342m, hloubka je zhruba 14m, je využívaná pro zadržení vody před povodněmi
mezi další zajímavosti patří Hanychovská jeskyně, skála Podkova nebo Farma Vysoká
Jizerské hory nabízí i naučné stezky, které je možno navštívit :
Naučná stezka Oldřichovské háje a skály je zde umístěno 10 informačních tabulí, které se zaměřují na přírodní zajímavosti a historii oblasti, cestou narazíte na Lysé skály nebo Skalní hrad
Naučná stezka Terasy Ještědu je dlouhá 10km a obsahuje 12 informačních tabulí, které se zaměřují na geologii a geomorfologii Ještědského hřebene a lanovky na Ještěd
NS Jizerka a Rašeliniště Jizerky je dlouhá asi 4km a má 10 informačních tabulí, které se zaměřují na část přírody v Jizerských horách, obdivovat můžete kvetoucí úpolínovou louku (ovšem pouze na jaře), krásný výhled je také na osadu Jizerka, Jizerské hory a západní Krkonoše
Nejen pro pěší ale i pro cyklisty Jizerské hory nabízí několik cyklotras :
Cyklotrasa Brána do Jizerek je dlouhá 8,3km v okolí Jablonce nad Nisou
Cyklotrasa hraběcí východní okruh je dlouhá 26,5km a je to okruh kolem Tanvaldského Špičáku
Cyklotrasa k rozvodí moří je dlouhá 40,9km z Liberce přes Oldřichov v Hájích, Hřebínek a Novou Louku, pouze pro náročné
Cyklotrasa Josefodolská je dlouhá 26km přes rozhlednu Královka, Josefův Důl, Mariánskohorské boudy, Kneipu i expozici sklářství na Kristiánově
Cyklotrasa kolem Holubníku je dlouhá 25,3km přes Novou Louku, Hřebínek, vyhlídku na Frýdlantsko z Krásné Máří, Čihadla a Kristiánov
Cyklotrasa kolem Černostudničního hřbetu je dlouhá 40,3km kolem pramene Nisy a kozí farmy
Cyklotrasa okolo Ypsilony je dlouhá 19,1km kolem fojtecké přehrady
Cyklotrasa mezimětská je dlouhá 21,2km z Liberce do Jablonce na přehradu a zpět
Cyklotrasa kolem Vlašského hřbetu je dlouhá 20km z Mořiny, přes Smědavu, s výhledem na Soušskou přehradu
Cyklotrasa okolo Zlatníku je dlouhá 16,2km kolem rodiště Antala Staška a kolem rozhledny Štěpánka
Cyklotrasa Soušskou i suchou přehradou je dlouhá 29,5km z osady Jizerka přes několik kopců kolem Protržené přehrady
Lužické hory
Se rozkládají od Děčína až k Liberci na severu České republiky.Nejvyšší vrchol je Luž a měří 793m.Další známé vrcholy jsou Jedlová, Klíč, Studenec nebo Hvozd. Nejvyšší hora tohoto hřebene je Ještěd a měří 1012m. Menší část hor leží na území Německa a nazývají se Žitavské hory.Lužické hory jsou tvořeny protáhlými hřbety a výraznými kuželovitými nebo kupovitými vrchy. Lužické hory jsou bohaté na vodu.Pramení zde říčka Kamenice. Severní svahy hor odvodňuje potok Lužnička.Lužické hory jsou pokryty převážně lesy mezi něž patří smrk, borovice, ale také javor klen nebo mléč, jasan nebo jilm.Najdeme zde i některé ohrožené rostlinné druhy mezi něž patří rojovník bahenní, kozlík dvoudomý, různé druhy ostřic a další.V Lužických horách žijí stáda srnčí i jelení a je tu i černá zvěř a mufloni. V potocích žijí pstruzi, raci, čolci a různé druhy žab. Z dravců můžeme zahlédnout káně lesní i káně rousné, vzácně zde hnízdí i výr velký. Ze vzácnějších motýlů můžeme zahlédnout otakárka fenyklového, bělopáska topolového nebo batolce duhového. Od roku 1976 jsou Lužické hory chráněnou krajinnou oblastí a nejcennější lokality jsou součástí šestnácti maloplošných chráněných území.
Kam za zábavou v Lužických horách :
Můžete zajet do lanového centra ve Sloupu v Čechách, který vám nabízí lezení v korunách stromů ve výšce 5-9 metrů nad zemí.Je vhodné pro děti i dospělé, jednotlivce i skupiny nebo školní kolektivy.
Adrenalin park Janská je také lanové centrum a jedná se o nejvyšší lanové centrum v Evropě, kde se můžete projet rychlostí okolo 50km/h na lanové dráze, která je dlouhá 140 metrů. Dále zde můžete najít lezeckou stěnu, kočičí klády, obří Jakobův žebřík nebo 18-ti metrovou věž s plošinou ve výšce 16,5 m.
Dále je tu nejstarší zoologická zahrada v České republice, která se nachází v Liberci.Areál je velký 13ha a chovají zde více než 170 druhů zvířat
Zoologická zahrada v Děčíně nabízí v dětském zoo krmení a hlazení zvířat, k vidění je mnoho různých zvířat z celého světa
Kdo má rád golf, i zde můžete najít golfová hřiště :
Golf Club Ještěd vám při hře nabídne nádherný pohled na horu Ještěd.9-ti jamkové hřiště je docela náročné
Golf areál Janov se nachází v blízkosti Národního parku České Švýcarsko, golfový areál je zaměřen na rozvoj tohoto sportu, na hřišti se nachází 9 jamek a výškové rozpětí je rozdílné
Golf Club Malevil je neobyčejně široké a nabízí 18 jamek na hřišti, pokud se chcete jen bavit, pořádají se zde i zajímavé akce
Nejnavštěvovanější lyžařská střediska v Lužických horách jsou :
Lyžařský areál Polevsko leží v nadmořské výšce 550m.n.m., vlek je dlouhý 400m a má 2 sjezdovky, v areálu se nachází i vlek pro děti a nabízí i noční lyžování
Lyžařský areál TJ Slovan Varnsdorf má k dispozici 2 vleky 1200m a 800m dlouhé, je tu upravena běžecká trať dlouhá asi 5km
Ski areál Horní Podluží nabízí možnost večerního lyžování, půjčovnu lyží a snowboardů
Ski areál Luž nabízí k dispozici 2 vleky, sjezdovka je dostatečně široká a schovaná v lese, pro ty co mají rádi snowboard je tu připraven snowpark s překážkami
I v Lužických horách můžete najít také mnoho hradů a zámků :
Bohužel ne všechny se dají navštívit ale i přesto stojí za to se na ně podívat aspoň zvenčí
Státní zámek Lemberk můžete navštívit od dubna do října
Zámek Šluknov nabízí každoročně výstavy fotografií, keramiky a obrazů
Kristin hrádek se nachází na Děčínsku, tvoří ho 3 budovy a hřiště
Skalní hrad Sloup patří k našim nejkrásnějším skalním hradům, stojí na vysokém skalním bloku ve výšce 33 metrů, jako atrakce slouží hrad pro letní koncerty
Děčínský zámek patří mezi největší a nejvýznamnější zámky v Čechách a sousedí s Národním parkem České Švýcarsko, jedinečným prvkem zámku je tzv.Dlouhá jízda což je příjezdová cesta dlouhá asi 300m. a je obklopená vysokými zdmi s arkádami
Kdo by se chtěl podívat blíže do okolí, může navštívit některé rozhledny :
Rozhledna na Studenci je vysoká 16,2m. a nabízí výhledy na krajinu Lužických hor a Českého Švýcarska
Rozhledna Strážný vrch je volně přístupná a sahá do výše 12 metrů
Rozhledna Velký Chlum u Děčína nabízí pohledy na kopce Kukla, Varhošť s rozhlednou, Milešovku, Krušné hory, Děčínský Sněžník a částečně Českosaské Švýcarsko
Rozhledna Dymník nabízí pohled na Ještěd a Lužické hory
Rozhledna Zámecký vrch je vysoká 16m. Rozhledna nabízí krásný výhled na panorama Šluknovského výběžku, Děčínský Sněžník, Krušné hory, Milešovku, Lužické hory, Panskou skálu, Říp a část Českého středohoří.
Rozhledna Kohout je vysoká 12 metrů nabízí pohled pouze severním a východním směrem a to na Českou Lípu, Ještěd, Valkeřice nebo Strážný vrch
Rozhledna na Weifbergu leží nedaleko od Mikulášovi, je postavená ze dřeva a železa a je vysoká 36,9m.
Dále co Lužické hory nabízí jsou přírodní zajímavosti :
Babí kámen je pískovcová skalka, která je osamělá a má v sobě vytesaný malý výklenek se sedátkem
Vrch Klíč je osamocený kuželovitý vrch, který se nachází nedaleko Nového Boru a patří mezi významné lokality
Vrch Luž je také kuželovitého tvaru a z vyhlídkové plošiny můžete vidět nádherný výhled do Čech
Lesní divadlo Sloup v Čechách nabízí v letním období divadelní představení, kapacita je asi 1600 diváků, divadlo bylo vybudováno ve skalnaté nížině
Vodopád na Lučním potoce byl uměle vytvořen a měří 8 metrů
Vodopády na Jedlové protékají přírodní rezervací Jedlový důl
Jsou zde i jeskyně, které je možno navštívit Reidlova jeskyně, Ledová jeskyně Naděje nebo jeskyně u Sloupu v Čechách
V Čechách ve městě Sloup je chráněná lípa, která patří k největším na severu Čech, obvod má přes 7 metrů a může být stará 300-500 let
Zdislavina studánka je pramen léčivé vody v jejíž blízkosti je zámek Lemberk
Jelení kameny jsou dvě čedičová skaliska, ze skalního bloku je výhled do Míšeňského dolu a na okolní kopce
Kunratické rybníky jsou umístěny hned vedle sebe mezi lesy a u jednoho z nich je písečná pláž kde se dá koupat
Reliéfy trpaslíků se nacházejí u obce Rynartice kde jsou do skalního masivu vytesány barevné postavičky sedmi trpaslíků a Sněhurky
Viadukt v Kryštofově údolí-Novině se nachází v libereckém kraji asi 8km od Liberce, jedná se o kamenný viadukt se 14-ti oblouky ve výšce 30m
Rudolfův kámen je vyhlídková skála na jejímž vrcholu můžete vidět krásně do okolí
Rájecké skály jsou rozděleny na dvě části Ptačí stěny a Rájecké stěny a jsou součástí CHKO Labské pískovce
Tiské stěny spadají do CHKO Labské pískovce a jsou pískovcovým skalním útvarem, toto místo je lákavé pro turisty i horolezce
Kaňon Labe se nachází mezi městem Děčín a Hřensko, je tu možnost se projet výletní lodí, ze které můžete vidět nádherný pohled do okolí
České Švýcarsko je prostředí přírody skalních měst, rozhleden a soutěsek, můžete zde vidět "Pravčické brány" nebo můžete nasednout na loďku, která vás povozí v kaňonu říčky Kamenice, moc krásná je zde fauna a flora
Bíle kameny jsou tvořeny skupinou skal, skály jsou vysoké asi 20 metrů, v jedné ze skal je skalní tunel dlouhý přes 4m, určitě stojí za to se na tento skvost zajet podívat
co dále můžete v Lužických horách navštívit nebo vidět : Pravičická brána, Bobří soutěska, Panenské skály, Ostrovské skály, Pavlino údolí, Verunčina studánka, Havraní skály, vodní nádrž Lesenská, Ještědský vodopád, Krkavčí kameny nebo Přírodní rezervace Dutý kámen
Krušné hory nabízí i naučné stezky, které je možno navštívit :
Hornická naučná stezka Údolí Milířky je dlouhá 4,5km a má 8 informačních tabulí
Lesnická naučná stezka Sokol se nachází u vsi Petrovice, délka trasy je pouze 2km a cestou nalezneme 5 informačních tabulí, které nám přiblíží správu zdejších lesů a jejích historii
Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory prochází územím CHKO Lužické hory a CHKO Žitavské hory, trasa je dlouhá 31km s 27 informačními tabulemi,které nám řeknou více o rostlinách, živočiších, kteří zde žijí a dále geologickému vývoji v této oblasti, nejzajímavějšími místy na trase stezky jsou Bílé kameny, vrch Vysoká s Kozími hřbety, Horní skály, Vraní skály, Krásný důl, Popova skála, Sedlecký Špičák, údolí Bílého potoka, vrch Töpfer, vyhlídka na Scharfensteinu, zámek Lemberk s Bredovským zámečkem, skalní vyhlídka Havran a Tobiášova borovice.
Naučná stezka Ještědské vápence je dlouhá asi 12km s 12-ti informačními tabulemi
Turistická trasa Naučná stezka k pramenům je dlouhá 3km a vede k pramenům Ploučnice
Turistická trasa NS okolím Studence vás zavede do čedičového lomu na Zlatém vrchu jehož délka je 15,8km , na cestě je mnoho zajímavých přírodních zajímavostí
Naučná stezka K Pramenům je dlouhá asi 2,5km a obsahuje 8 informačních tabulí
Máte možnost navštívit také lázně Kunratice, které patří k nejstarším v Čechách, díky příznivým klimatickým podmínkám láká hodně turistů, v jejím okolí jsou samé lesy a nabízejí nejrůznější procedury, které působí blahodárně na váš organismus.
Pravčická bráná...vstup do Českého Švýcarska. Liberec, město pod Ještědem. Krkonoše, lyžování, turistika, pramen Labe...co víc si dopřát v Krkonoších.